
Dr. Katona Renáta, a FEME nőgyógyász szakértője felhívta a figyelmet arra, hogy hihetetlenül nagy jelentősége van annak, hogy megismerjük a menstruációnkat, hiszen ez sok mindent elárul az egészégünkről. Ráadásul, ha tisztában vagyunk a ciklusunkkal, könnyebben megérthetjük önmagunkat is! Mindehhez viszont elengedhetetlen, hogy „naplózzuk”, mi történik a testünkkel.
Mi az első nap?
Talán azt sokan tudják, hogy a menstruáció első napját mindenképpen le kell jegyezni. Viszont az, hogy honnan is számoljunk pontosan, további magyarázatra szorul. Azt a napot kell megjelölnünk, amikor élénk színű friss piros vérzést tapasztalunk. Az ezt megelőző barnás pettyező vér távozása a premenstruációs szakaszhoz tartozik, vagyis: nem a menstruáció kezdete! Viszont érdemes figyelnünk arra, hogy ez csupán két-három napig tarhat, utána már élénk pirossá kellene, hogy „változzon” a vérzés. Amennyiben ez a szakasz egy hétig is eltart, az már a testi működés zavaráról tanúskodik, és fel kell keresnünk a nőgyógyászunkat. Ha a piros vérzés az esti órákban történik először, akkor azt 0. napként érdemes jelölni, és a következő reggel lesz majd az 1. nap.
Megjegyzések – minden információ mehet!
Érdemes megjegyzéseket írni a havi vérzésünkhöz. Fájt-e a hasunk? Hol éreztük a fájdalmat, pontosan melyik oldalon, melyik területen, mikor? Mindenképp figyeljünk arra, hogy tapasztalunk-e alvadékos vérzést, hiszen ez a mióma és az endometriózis egyik tünete is lehet, ahogy a szokásosnál erősebb vérzés is. Ezt leginkább onnan vehetjük észre, ha több tampon vagy betét használata szükséges a megszokottnál. Fontos, hogy bátran, őszintén jellemezzük hangulatunkat, lelkiállapotunk változását is! Így előre látható majd mire számíthatunk, illetve a nőgyógyásznak is jól jön majd minden adat. Például a szorongás is lehet egy nőgyógyászati betegség jele.
„Minél több információnk van a páciensünk állapotáról, mi orvosok annál jobban tudunk segíteni. Sokszor előfordul az, hogy hiába kérdezem, hogy a menstruáció kezdetén vagy a vége felé fájt-e az illető hasa; vagy sportolás után, közben; esetleg reggel vagy este – nem igazán tud erre válaszolni senki. Holott rengeteg mindent meg tudunk állapítani abból, hogy valami ciklusfüggő lefolyást mutat, avagy sem. Hiszen ez alapján látom, hogy a panasz a női ciklus bizonyos fázisainak normális velejárója, vagy valami másra kell gyanakodnom” – mondta Dr. Katona Renáta, a FEME nőgyógyász szakértője.
Az utolsó nap figyelése
A menstruációs ciklus végének az a nap számít, amikor még tart az élénk vérzés. Vagyis nem az a nap, amikor már teljesen elmúlt! Illetőleg nem az a ciklus vége, amikor másabb színű, barnásabb, gyengébb vérzést látunk, ugyanis ez már a posztmenstruációs szakaszhoz tartozik. Ha a ciklusunk eltér a normálistól, érdemes orvoshoz fordulni, mert a háttérben betegség is állhat. A havi vérzést akkor tekinthetjük normálisnak, ha 24-38 napos ciklusokban jelentkezik, 8 napnál nem tart tovább és nem okoz lényeges fájdalmat.
Ceruza és papír vagy applikáció – ami neked a legegyszerűbb!
Ma már rengeteg lehetőség áll a rendelkezésünkre, hogy minél pontosabb képet kapjunk a menzeszünkről. Vezethetjük papír alapon is egy naptárban, de számos programot, applikációt fejlesztettek már azért, hogy minden nő megtalálja a számára legmegfelelőbb és legegyszerűbb megoldást.
„Én azt látom, hogy a kamaszoknak fogalmuk nincs, mikor menstruáltak utoljára. Az anyukájuk szokták tudni, ők nem igazán. A tiniknek kifejezetten szuper, hogy vannak már ezt segítő appok. De alapvetően minden nőnek csak ajánlani tudom, mert ezekkel a telefonra letölthető alkalmazásokkal tényleg egyszerűbb az életünk” – tanácsolta Dr. Katona Renáta.
Fegyelmetekbe ajánljuk: http://www.pharmapromo.hu/slider-item/nogyogyaszati-naptaralkalmazas
Forrás:
https://www.fme.hu
Kommentek