
Mióta foglalkozik babamasszázzsal?
Védőnőként és laktációs szaktanácsadóként dolgoztam, amikor úgy döntöttem, hogy szeretném elsajátítani a babamasszázs elméleti és gyakorlati rejtelmeit. Így közel négy éve szereztem meg a nemzetközi okleveles csecsemőmasszázs oktatói végzettséget, és azóta is gyakorolom ezt a szép hivatást.
Emlékszik az első babamasszázs tanfolyamára?
Igen, mert igazán emlékezetes volt az a bizonyos első alkalom. Öt családdal gyűltünk össze. Az anyukák és én is izgultam, hogyan fog majd öt baba együtt viselkedni, reagálni a masszírozásra. Visszatekintve felesleges volt az aggodalom, mert a babák segítőkészek voltak, és nagyon élvezte mindenki a masszázst. Mind az öt család (apuka és anyuka is) így nagy örömmel vett részt az öt alkalmas tanfolyamon. A legfiatalabb egy hét hetes baba volt, a legidősebb pedig egy hét hónapos.
Már pár hetesen is el lehet kezdeni masszírozni a babákat?
A babamasszázs tanfolyam elkezdését 2-3 hónapos korban érdemes elkezdeni, de ettől fiatalabb és idősebb babáknál is alkalmazhatjuk a masszírozást, hiszen az újszülött már a megszületés utáni pillanatban vágyik a szeretetteljes érintésre, és a nagyobb testvérek is szívesen veszik a kitüntetett figyelmet, mely a masszázzsal jár. Ahogy a gyermek egyre aktívabb lesz, és elkezd forogni, majd kúszni-mászni, a masszázsnak a megváltozott igényekhez kell majd igazodnia.
Milyen hatásai vannak a babamasszázsnak?
A babamasszázsnak számos jótékony hatása van a babákra és másokra egyaránt. Itt gondolhatunk az egész családra, szülőkre és társadalomra is. A masszázs sokkal többet jelent egy gyermek számára a fizikai érintésnél, hiszen segíti a baba testi-lelki fejlődését, erősíti a szülők önbizalmát, az anyai-apai érzéseket. Azok a babák, akiket rendszeresen masszíroznak, kevésbé fogékonyak a betegségekre, kiegyensúlyozottabbak, kevesebb sírás tapasztalható náluk. A babamasszázs stimulálja a bőrt, javítja a nyirokkeringést, aktivizálja a légző rendszert, felpezsdíti a vérkeringést, segíti az emésztést, az érzékszervek, az izomrendszer működését. Ugyanakkor nagy szerepe van a stressz oldásában, a feszültségek levezetésében is.
Hogyan zajlik egy alkalom?
Fontos tisztázni, hogy nem az oktató masszírozza a babákat, hanem a szülőket, rokonokat tanítjuk meg a masszázs mozdulataira. Hiszen a szülő ismeri legjobban a gyermeke jelzéseit. A masszázs megkezdése előtt apró előkészületekre van szükség. Biztosítsunk nyugodt környezetet kisbabánknak, kapcsoljuk ki a telefonokat! Érdemes meleg környezetről gondoskodni, mert a babát le kell vetkőztetni a masszázshoz. Fontos, hogy a masszírozó találjon magának egy kényelmes ülő testhelyzetet, akár a padlón, vagy ágyon elhelyezkedve, magához közel húzva a gyermeket. A masszázst végző személy az ékszereit vegye le, nehogy ezzel sérülést okozzon a babának. A masszázs megkezdése előtt fontos momentum az engedélykérés. Ezzel azt közvetítjük a baba felé, hogy tiszteljük őt. Ez azt jelenti, hogy a szülő engedélyt kér a masszázsra, és tiszteletben tartja, ha a gyermek ezt visszautasítja. A baba levetkőztetése közben érdemes a szülőnek azt kommunikálni szavakkal is, hogy masszázs fog következni. A szemkontaktust felvéve a masszírozó engedélyt kér a babától a masszázsra, akár azt az egyszerű kérdést feltéve, hogy „megmasszírozhatlak?”. Ha a baba pozitív hangreakcióval reagál, mosolyog, karjait és lábait nyugodtan mozgatja, akkor az azt jelenti, hogy engedély megadva, és máris kezdődhet a szeretetteljes érintés.
Milyen napszakban érdemes a babamasszázst végezni?
Érdemes kitapasztalni, hogy a család számára melyik a legalkalmasabb időpont és hely a masszázs végzésére. Vannak, akiknek a reggel bizonyul az ideális alkalomnak, de vannak olyan csecsemők, akik éppen az egyik alvás utáni pillanatban örülnek a masszázsnak, mások pedig az esti időpontot részesítik előnyben. Mindenféleképpen ismerni kell a szülőknek a gyermekük viselkedését, jelzéseit. A passzív ébrenléti tudatállapot a legmegfelelőbb a babamasszázsra, mert ilyenkor a babák minimális testi aktivitást mutatnak, és igen figyelmesek, tehát ebben az állapotban reagálnak a legjobban, könnyebben megértik a környezetüket, egyfajta csendes szemlélők. Tapasztalatok azt mutatják, hogy az első hat hónapban egy fürdés előtti masszázs igazán különleges élmény a csecsemők részére, mely ellazítja, megnyugtatja őket. Hat hónapos kortól viszont szerencsésebb a fürdés utánra időzíteni a masszázst, hiszen ennyi idős korban a fürdés sokszor átmegy már játékba. A masszázsmozdulatokat naponta többször is lehet végezni. A hasfájós gyermeknél akár minden egyes pelenkázáskor érdemes a hasfájásra megtanult masszázsmozdulatokat alkalmazni, de legalább kétszer-háromszor.
Mennyi ideig masszírozzuk a kisbabát?
A masszázs időtartamát nem lehet pontosan megszabni. Mindenféleképpen érdemes a baba reakcióit figyelni. A gyermek jelezni fogja, amikor már nem élvezi a masszázst. Lesz olyan pillanat, amikor a gyermek csak pár percig engedi a masszírozást, és előfordulhat olyan alkalom is, amikor csak egy testrész megmasszírozását engedi a baba. Érdemes ilyenkor egy rövidített mozdulatsort megpróbálni. Máskor akár egész testen szívesen fogadja az érintést, akár 20-30 percen keresztül is.
Mit tegyünk, ha kezdetben csak sír a masszázs közben?
Mindenféleképpen reagáljunk, válaszoljunk a baba sírására. Sok szülőt megrémít, feszélyez a gyermekük sírása. Fontos tudni azt, hogy a sírás a csecsemők egyik legfontosabb kommunikációs eszköze. A kisbabának kevés módja van arra, hogy negatív érzéseit kifejezze, megszabaduljon feszültségeitől, de ez a sírással lehetséges. Az érintés relaxáció egy olyan technika, amelynek hatására hangra és érintésre adott válaszként megnyugszik a baba. Érdemes ilyen állapotban ezzel is próbálkozni. Abban az esetben, ha nagyon sír a baba, ne erőltessük a masszírozást.
Ki végezze inkább a masszázst anya vagy apa?
A babamasszázs egy csodálatos, szeretetteljes élmény a szülőknek és a gyermekeknek egyaránt. Érdemes az anyukának és az apukának is aktívan részt vennie a masszírozásban. A mai rohanó világban nagyszerű élmény az apukák számára, ahogyan gyermekük masszázsával saját önbizalmuk, apai képességük megerősödik. A kisbaba megtanulja, hogy nemcsak édesanyja, hanem édesapja is képes érzelmi és fizikai szükségletének kielégítésére.
Milyen olajat használjunk a babamasszázshoz?
Ügyeljünk arra, hogy a masszázs során ne dörzsöljük a babánk bőrét, ezért használjunk olajat! Az olajat ne a baba bőrére öntsük közvetlenül, hiszen az hideg lehet, hanem a masszírozó tenyerébe és átmelegítve két kezünket máris könnyebben, egyenletesebben tudjuk majd végezni a mozdulatokat. Én általában a hidegen sajtolt olajat részesítem előnyben, a nagykereskedelmi forgalomban kapható babaolajokkal szemben. Jó választás a hidegen sajtol édes mandula, sárgabarackmag olaj, de a minőségi olíva olaj is tökéletes választás. Érdemes kerülni az erőteljes illatú olajokat, hisz a babák szaglása már nagyon korai időszaktól igazán fejlett, így válasszunk illatanyagoktól mentes olajat a masszázshoz!
Van-e a babamasszázsnak kontraindikációja?
Nem tudok ilyet megfogalmazni. Abban az esetben, ha a gyermek valamilyen betegségben szenved, a masszázs alkalmazása előtt érdemes kikérni a házi gyermekorvos véleményét.
Említette, hogy várandós éppen. Fogja masszírozni majd a kicsit?
Jelenleg az első kisbabánkat várjuk a férjemmel. Már mi is beszélgettünk arról, hogy milyen fontos egy gyermek számára az érintés, a szeretetteljes masszázs. Tervezzük, hogy fogjuk masszírozni megszületendő gyermekünket, férjem is izgatottan várja ezeket az alkalmakat. Fontosnak tartjuk, hogy minél bensőségesebb kapcsolatot alakítsunk majd ki gyermekünkkel.
Bogát Gabi
Kommentek